Zatvori
Proizvodi
    0 Korpa
    Vaša korpa je prazna.
    Pretraga
    Filteri
    Jezik

    Kako samostalno ugraditi Hunter zalivni sistem - Korak po korak

    U ovom uputstvu obrađeni su svi glavni koraci potrebni za pravilnu i efikasnu instalaciju zalivnog sistema, sa fokusom na Hunter opremu. Primenom sledećih smernica, korisnici mogu samostalno instalirati sistem zalivanja u svom dvorištu ili vrtu, uz sigurnost da je rad izveden po pravilima struke.

    Izgradnja priključka na vodovodnu mrežu

    1. Za ugradnju priključka na vodovodnu mrežu, odakle će se zalivni sistem snabdevati vodom, najpre zatvorite glavni ventil koji se nalazi ispred vodomera.

    2. Na odgovarajuće mesto, iza vodomera, ugradite jednu T-spojnicu na vašu postojeću instalaciju vodovoda.

    3. Na slobodan izvod iz T-spojnice u nastavku montirajte glavnu slavinu zalivnog sistema, a potom i ventil za ispust vode iz sistema (ili za produvavanje).

    4. U produžetku treba da se instalira nepovratni ventil.

    5. Montirajte i ventil za odzračivanje, i to na oko 15 cm višu poziciju od najviše pozicije neke zalivne glave.

    6. Zatvorite glavni ventil zalivnog sistema, a ponovo otvorite glavni ventil na vodovodnoj mreži, kako bi se voda nesmetano mogla koristiti.

    Polaganje glavnog cevovoda

    1. Obeležite pravac polaganja glavnog cevovoda zalivnog sistema, od priključnog mesta do mesta gde će biti postavljeni elektromagnetni ventili (ovo možete učiniti pomoću kanapa, kolčića, povlačenjem linije po tlu nekakvom bojom, ali i na drugi pogodan način).

    2. Ako već postoji formiran travnjak na mestu gde će se kopati kanal za polaganje cevi, na oko 60 cm pored obeleženog pravca, raširite plastičnu foliju, te na nju stavljajte iskopanu zemlju.

    3. Po liniji obeleženog pravca prvo odstranite travu, tako što ćete u širini od oko 30 cm, a po dubini oko 5 cm, isecati travnate table. Njih položite na plastičnu foliju.

    4. Iskopajte rov u širini koju zahvata ašov, a dubina treba da bude oko 25–30 cm (ako se radi o izgradnji zalivnog sistema većih razmera, može se upotrebiti i mašina za iskop potrebnih rovova).

    5. Ukoliko se pravac postavljanja cevovoda ukršta sa nekom betoniranom stazom (ili sličnim), napravite proboj uz pomoć komada čelične cevi ili šipke, odnosno uz pomoć vodenog mlaza. Ako je staza (put) previše široka za ovakvu metodu proboja, moraćete upotrebiti odgovarajuću mašinu. Kod ovakvih proboja, potrebno je postaviti i zaštitne cevi.

    6. Odsecite cevi na odgovarajuće komade, počev od glavnog / nepovratnog / odzračnog ventila, sve do grupe elektromagnetnih ventila, i povežite ih u celinu zajedno sa veznim elementima i delovima za ostale priključke.

      iskopavanje-rova-za-zalivni-sistemproboj-ispod-staze-vodeni-mlazspajanje-pe-cevi-prsten-matica-stegapolaganje-cevi-pored-rova-po-planudren-ventil-na-najnizoj-tacki-zalivnog-sistema

    7. Položite cevi u iskopani rov, zajedno sa montiranim veznim elementima. Obratite pažnju da kroz otvore u cev ne dospe zemlja ili druga nečistoća.

    8. Rovove u koje su položene cevi zatrpaćete kasnije.

    Montaža elektromagnetnih ventila

    1. Elektromagnetne ventile montirajte na odgovarajućem međusobnom razmaku, kako bi pri održavanju ili u slučaju kvara bili lako dostupni.

    2. Upotrebite elektromagnetne ventile koji se montiraju uz pomoć navojnih holender spojnica, da se po potrebi mogu demontirati i ponovo montirati bez rastavljanja celih grana zalivnog sistema.

    3. Povežite grupu elektromagnetnih ventila sa glavnim cevovodom zalivnog sistema.

    4. Postavite zaštitnu kutiju za ventile. Pre nego što je namestite, ispod nje napravite prostirku od sitnog kamenja ili šljunka. Još nemojte montirati poklopac.

    5. Za svaki slučaj, montirajte ventil za ispust vode iz cele grupe elektromagnetnih ventila. Ako u zalivnom sistemu ima više takvih grupa, kod svake grupe pored ventila za ispust vode montirajte ispred tog ventila i jedan ventil kojim se može u potpunosti isključiti iz upotrebe ta grana sistema.

    Izgradnja bočnih ogranaka sistema

    Ceo zalivni sistem izgradite po predviđenim zonama, jednu po jednu, ali obeležite sva mesta gde će se te zone nalaziti. Pojedine zone izgradite prema sledećim postupcima:

    1. Izvršite obeležavanje pojedinih delova sistema, tako kako ste predvideli na tlocrtu prilikom planiranja, i to do mesta gde će se nalaziti rasprskivači i kojoj grupi elektromagnetnih ventila će pripadati. Ako se ukaže potreba, korigujte raspored rasprskivača tako da lepeza vodenog mlaza jedne sigurno dopire do druge. Ukoliko dođe do potrebe da se koriguje ceo plan (na primer: ako treba dodati još jedan rasprskivač), obavezno obavite kontrolu proračuna o potrošnji vode (litara/min.), da se ni slučajno ne bi prekoračila maksimalna količina vode koja je na raspolaganju za potrebe sistema. Takođe proverite i proračun o dimenzijama cevovoda (prečnik cevi), jer korekcija može i na to imati neki uticaj.

    2. Obeležite (na tlu) gde će se postavljati cevovodi.

    3. Iskopajte potrebne rovove za postavljanje cevi. Ti rovovi treba da budu duboki oko 25–30 cm, a široki kolika je širina ašova. (Ako se radi o većem broju takvih rovova može se upotrebiti i odgovarajuća mašina za iskop.)

    4. Položite potrebne cevi, zajedno sa montiranim veznim i priključnim delovima, u iskopane rovove. Pazite da kroz otvore u cevi ne dospe zemlja ili neka druga nečistoća.

    5. Označite mesto koje predstavlja najnižu tačku kod svake zone, i tu ćete montirati ventil za automatsko pražnjenje (ispust vode). Na označenom mestu treba iskopati jamu u koju se može smestiti količina od oko 1–1,5 kofe krupnijeg šljunka. (Pažnja: usadnu ili T-spojnicu, ili koleno koje se montira na ovakvo mesto, treba tako postaviti da ventil za automatski ispust vode bude pod uglom od 45° u odnosu na vertikalu.) Rov treba zatrpati tek kasnije, kada već budu montirane i zalivne glave–rasprskivači.

    Montaža upravljačke automatike

    x-core-programator-prikljucenje-zona-kabliranje

    1. Odlučite gde će biti postavljen automat za upravljanje zalivnim sistemom. Vremenski programator najbolje je smestiti u neki zatvoren prostor (garaža, spremište, podrum). Nipošto ga nemojte montirati u šahtu gde se nalazi vodomer! Uzmite u obzir da u neposrednoj blizini vremenskog programatora treba da postoji utičnica za priključak na električnu mrežu (220–230 V).

    2. Za povezivanje sa elektromagnetnim ventilima po mogućnosti koristite takve višežilne kablove u kojima su pojedine žile različitih boja. Broj potrebnih žila utvrdite tako da je za svaki elektromagnetni ventil potrebna po jedna, plus jedna zajednička žila za grupu ventila. Na primer: ako gradite sistem u kojem ima 4 zalivne zone, potreban je kabel sa 5 žila, a njegova dužina da dopire od upravljačke automatike do najudaljenijeg elektromagnetnog ventila.

    3. Polaganje upravljačkih elektro kablova, od vremenskog programatora do elektromagnetnih ventila obavite tako što ćete ih položiti u kanal neposredno pored cevi kojima se razvodi voda za zalivni sistem. Kablovi se mogu smestiti u posebne zaštitne cevi, da ih ne bi slučajno oštetili ašovom u nekom kasnijem vremenu. Pri svakoj promeni pravca polaganja kabla napravite malu petlju, što će sprečiti preterano zatezanje kabla i umanjiti mogućnost da se slučajno istrgne iz priključka.

    4. Kod elektromagnetnih ventila po jedan priključak svakog ventila povežite silikonskim spojem na po jednu žilu upravljačkog elektro kabla. Drugi priključak svakog ventila povežite u jedan snop i silikonskim spojem spojite na jednu (zajedničku) žilu tog kabla.

    5. Povežite na odgovarajuća mesta u vremenskom programatoru žile kabla koje od elektromagnetnih ventila vode do vremenskog programatora prema uputstvu za povezivanje koje ćete naći u tehničkom uputstvu vremenskog programatora.

    Montaža zalivnih glava – rasprskivača

    1. Montirajte na njihova označena mesta sve zalivne glave rasprskivače, izuzev zadnje u redu.

    2. Da bi isprali sistem i očistili ga od svih eventualnih nečistoća koje su dospele u cevi u toku radova i montaže, ručno pokrenite elektromagnetni ventil za rad pojedine zalivne zone, te ostavite da se ispira neko vreme. Ovu operaciju izvedite i onda ako ste potpuno sigurni da u sistem nisu dospele nikakve nečistoće! Kada ste se uverili da iz cevi ističe potpuno čista voda, zatvorite ventil koji ste ručno pokrenuli, te montirajte i preostali (zadnji) rasprskivač na njegovo mesto.

    Zatrpavanje iskopanih kanala

    1. Postavite poklopce na zaštitnim kutijama elektromagnetnih (i ostalih) ventila.

    2. Obratite pažnju da se preveliki ili oštri komadi kamenja ne bace neposredno na položene cevi. Prilikom zatrpavanja kanala prvo popunite do trećine ili polovine dubine, pažljivo utvrdite (nabijte) popunjeni deo, a potom nastavite sa zatrpavanjem. Na mestima gde se nalaze ugrađene zalivne glave ili su postavljeni ventili zatrpavanje obavite posebnom zemljom, te na kraju vratite na njihovo mesto i pripadajuće isečene table trave.

    3. Proverite da li rasprskivači na predviđeni način pokrivaju zalivnu površinu. Pokrenite zalivanje po pojedinim zalivnim zonama uz pomoć vremenskog programatora, te tako proverite da li je povezivanje programatora sa elektromagnetnim ventilima izvedeno kako treba. Sada se mogu podesiti i rasprskivači, ako je to potrebno, te se i pokrivanje zalivne površine može korigovati.

    Preporuke i saveti

    Za sečenje tvrdih PE cevi upotrebite odgovarajuće makaze za cevi. Ako takve cevi sečete testerom za metal, unutar cevi će se nakupiti sitna zrnca plastične piljevine, što će sasvim sigurno dovesti do zapušenja pojedinih rasprskivača.

    Koristan savet za kablove: Ako ste odredili koliko žila je potrebno da ima kabel kojim su povezani elektromagnetni ventili i vremenski programator, za upravljanje, predlažemo da za rezervu dodate još 1–2 žile, za slučaj da u budućnosti zatreba proširiti zalivni sistem. U ovom je trenutku to daleko lakše učiniti, a u slučaju takve potrebe nećete morati ponovo prokopati kanal kroz već uređeni park, dvorište ili baštu da bi položili dopunski kabel.

    Objavite svoj komentar